Bezpieczne zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych obecnie w medycynie estetycznej. Jest prawdopodobne, że ze względu na swoje wyjątkowe właściwości popularność tego składnika wcale nie będzie słabła. Kwas hialuronowy jest podstawą większości zabiegów odmładzających a także elementem preparatów nawilżających.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to jeden z glikozaminoglikanów, który wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Ta substancja naturalnie występuje w skórze, więc zdrowy organizm nie powinien na nią negatywnie zareagować. Skuteczność działania kwasu hialuronowego podawanego do skóry jest zależna od szeregu dodatkowych substancji takich jak konserwanty, składniki utrzymujące odpowiednie pH a także związki, które łączą cząsteczki. Elementy te sprawiają, że kwas hialuronowy nie rozkłada się po kilku dniach.

Kwas hialuronowy zrewolucjonizował zabiegi medycyny estetycznej. Jeszcze nie tak dawno temu do korekcji zmarszczek używano kolagenu zwierzęcego, co generowało ryzyko odrzutów oraz reakcji zapalnych i alergicznych. Sam kwas hialuronowy zaczął być używany w latach dziewięćdziesiątych i to właśnie on doprowadził do tak szybkiego rozkwitu medycyny estetycznej oraz zdobył zaufanie pacjentów w różnym wieku.

Jak działa kwas hialuronowy?

Organizm człowieka sam produkuje kwas hialuronowy, choć z wiekiem jego ilość maleje, a tym samym widoczne stają się zmiany w kondycji skóry, pojawiają się zmarszczki i wiotkość skóry. Specjaliści oceniają, że po czterdziestym roku życia poziom kwas hialuronowy spada o połowę i stąd właśnie trend, by uzupełniać cenną substancję odpowiednimi zabiegami i kosmetykami. W dermatologii i medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany do wypełniania zmarszczek i bruzd, modelowania konturu twarzy, nos, usta oraz linii żuchwy. Kwas hialuronowy pomaga również zredukować cienie pod oczami, podnieść linię brwi oraz kąciki ust. Zabiegi z tą substancją wykonuje się ponadto na szyi, dekolcie, dłoniach, łokciach – czyli wszędzie tam, gdzie widoczne stają się oznaki starzenia.
Kwas hialuronowy posiada właściwości higroskopijne tzn chłonie wodę. Jedna cząsteczka kwasu wiąże się z kilkoma cząsteczkami wody. W ten sposób kwas hialuronowy nawilża skórę i nadaje jej objętości. Kwas hialorunowy działa również stymulująco na komórki skóry, czyli fibroblasty pobudzając je do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastycznych. Inaczej mówiąc stymuluje skórę do regeneracji jednocześnie zwiększając jej napięcie.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania

Kwas hialuronowy jest bezpieczny w zabiegach korygujących niewielkie mankamenty urody oraz modelujących rysy twarzy.

Tak jak w każdej procedurze medycznej, mogą jednak wystąpić reakcje niepożądane. Najczęściej po zabiegu mogą pojawić się obrzęki i siniaki szczególnie w miejscach delikatnych np okolicach powiek. W wyjątkowych sytuacjach mogą pojawić się grudki, guzki zapalne a nawet niedokrwienie i martwica skóry. Istotne jest, by zabieg był wykonywany przez lekarza posiadającego wiedzę i doświadczenie w zakresie medycyny estetycznej a w razie powikłań będzie wiedział jak postępować. Przed zabiegiem konieczny jest dokładny wywiad z pacjentem. Przeciwwskazaniami do zabiegu są między innymi: ciąża, karmienie piersią, niektóre choroby autoimmunologiczne, infekcje skórne.

W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, lekarz dobiera odpowiedni rodzaj preparatu kwasu hialoronowego. Preparaty usieciowane służą do modelowania twarzy oraz wypełniania bruzd i zmarszczek. Kwas hialuronowy nieusieciowany doskonale nawilża skórę i odbudowuje jej struktury.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Zazwyczaj działanie kwasu hialuronowego utrzymuje się od trzech do osiemnastu miesięcy. Wysoka temperatura może przyspieszyć rozkładanie się substancji, tak więc zabiegi z użyciem lasera, podczerwieni czy fal radiowych warto wykonać kilka tygodni przed iniekcją kwasu hialuronowego. Po zabiegu warto odczekać kilka tygodni z ekspozycją na słońce i korzystania z sauny oraz gorących kąpieli tak by cząsteczki preparatu mogły się wbudować w skórę. Jeżeli rezultat zabiegu nie będzie zadowalający lub pojawią się niechciane grudki czy asymetria, kwas hialuronowy można rozpuścić przy użyciu hialuronidazy.