Jak pozbyć się „lwiej zmarszczki”?

Jak pozbyć się „lwiej zmarszczki”?

Wraz z wiekiem na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki. To efekt naturalnych procesów starzenia się skóry, czyli osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych. Pierwsze z nich to zmarszczki mimiczne, które powstają w efekcie skurczu mięśni twarzy, zwykle już w okolicach 30. roku życia. Najczęściej są one zlokalizowane wokół oczu, ust i na czole. Jednym z przykładów tego typu bruzd jest tzw. „lwia zmarszczka”.

Czym jest i jak powstaje tzw. „lwia zmarszczka”?

„Lwia zmarszczka” to charakterystyczna, pionowa bruzda zlokalizowana między brwiami, czyli w obrębie gładzizny. Mogą to być od 1 do 3 bruzd, które wraz z wiekiem coraz bardziej się pogłębiają. W przypadku osób o ekspresyjnej mimice, tego typu zmiany mogą uwidocznić się dość szybko, bo już w okolicach 20. roku życia. U pozostałych osób „lwia zmarszczka” pojawia się później. Rozmiar i moment pojawienia się pionowych zmarszczek na czole zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • indywidualnych uwarunkowań genetycznych,
  • dbałości o skórę twarzy,
  • stylu życia i stosowanej diety,
  • ekspresyjności i mimiki twarzy.

Warto pamiętać, że „lwia bruzda” jest efektem naturalnych procesów osłabienia skóry, ale częściej pojawia się u osób o ekspresyjnej mimice, które intensywnie marszczą brwi. Stres i długotrwałe napięcie mogą być czynnikami mającymi znaczący wpływ na szybkość pojawienia tej bruzdy. Aby opóźnić procesy starzenia, warto zadbać o odpowiednią dietę, regularne ćwiczenia, które w naturalny sposób odpowiadają za prawidłowe ukrwienie i dopływ produktów odżywczych do zewnętrznych warstw skóry. Należy unikać czynników pogłębiających zmarszczki takich jak: palenie papierosów czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Odpowiednie kremy i maseczki odżywcze będą przywracały prawidłowe nawilżenie skóry i chroniły ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Usuwanie lwiej zmarszczki – jakie zabiegi wybrać?

Pacjent, któremu przeszkadza „lwia zmarszczka”, powinien udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu i badania dobierze odpowiedni zabieg lub kolejność zabiegów, tak by w najmniej inwazyjny sposób wyrównać okolicę gładzizny.

Do zabiegów medycyny estetycznej stosowanych w tej okolicy zalicza się ostrzyknięcie toksyną botulinową, wypełnienie kwasem hialuronowym, zastosowanie mezoterapii igłowej i/lub zabiegów laserowych.

Toksyna botulinowa na „lwią zmarszczkę”

Zabieg z toksyną botulinową jest zazwyczaj pierwszym zabiegiem wykonywanym w tej okolicy a często i jedynym, który jest potrzebny do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Toksyna botulinowa podana do mięśnia powoduje jego rozluźnienie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zablokowane zostają neuroprzekaźniki przekazujące impulsy nerwowe do włókien mięśniowych. Dzięki temu czoło mniej się marszczy i „lwia zmarszczka”, która jest zmarszczką mimiczną, staje się mniej widoczna. Ten zabieg ma stosunkowo wysoki profil bezpieczeństwa, efekty są całkowicie odwracalne a działanie utrzymuje się średnio przez 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można znowu powtórzyć.

Kwas hialuronowy na „lwią zmarszczkę”

Gdy pionowe bruzdy pomiędzy brwiami są bardzo głębokie i, pomimo rozluźnienia gładzizny toksyną botulinową, nadal widoczne, można je wypełnić kwasem hialuronowym. To substancja, która wiąże wodę i tym samym wypycha skórę do góry. Wypełnianie zmarszczek w Szczecinie, w Centrum Dermatologii Esteticon wykonywane jest przez lekarza, przy zastosowaniu kwasu hialuronowego odpowiedniego do danej okolicy. Zabieg jest prawie bezbolesny, efekt jest szybko widoczny i utrzymuje się przez wiele miesięcy.

Zabieg laserem frakcyjnym na „lwią zmarszczkę”

W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy mamy do czynienia z cienką i nierówną skórą, lekarz może zaproponować zabieg laserem frakcyjnym CO2. Leczenie laserem powoduje zagęszczenie i napięcie skóry co skutkuje spłyceniem drobnych zmarszczek i wygładzeniem nierówności. Połączenie zabiegów laserowych z mezoterapią igłową daje jeszcze korzystniejsze efekty, ponieważ skóra jest lepiej odżywiona i szybciej się regeneruje. Warto jednak pamiętać, że efekt terapii laserem frakcyjnym nie jest natychmiastowy. Odbudowa naturalnego kolagenu wymaga czasu, a tym samym efekty terapii ujawniają się stopniowo, przez kilka-kilkanaście tygodni od dnia wykonania zabiegu. Niekiedy zaleca się wykonanie serii zabiegów (od 2 do 4) jednak ich efekty są długotrwałe.