Opadające powieki problem, z którym zmaga się wiele osób. Choć zazwyczaj kojarzony jest z defektem estetycznym, to może być również poważnym problemem zdrowotnym. Opadające powieki sprawiają, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną, co spowodowane jest starzeniem i utratą jędrności skóry. W okolicach oczu proces ten następuje szczególnie szybko ponieważ skóra powiek jest wyjątkowo cienka. Sprawdź, jak można poradzić sobie z opadającymi powiekami.
Dlaczego powieki opadają?
Najczęstszym powodem opadania powiek jest utrata elastyczności skóry. Staje się ona bardziej wiotka. Przyczyną często są uwarunkowania genetyczne, budowa samego oczodołu czy nadmiar skóry na powiekach. Na osłabienie mięśni, poza wiekiem, wpływ mogą mieć również choroby współistniejące lub uszkodzenia nerwów. Specjaliści podkreślają, że niezdrowy tryb życia odbija się na tej części twarzy. Zła dieta, opalanie, używki oraz szybka utrata masy ciała nie będą naszymi sprzymierzeńcami w walce o piękne spojrzenie. Opadające powieki nie wyglądają atrakcyjnie, mogą ponadto utrudnić codzienne funkcjonowanie. Twarz wygląda na zmęczoną, a nadmiar wiotkiej skóry może ograniczać pole widzenia.
Jak leczyć opadające powieki?
Metody leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania wiotkości skóry powiek. Jeśli wiotkość jest umiarkowana, wówczas można sięgnąć po dedykowane preparaty działające liftingująco np. mezoterapia igłowa z kwasem hialuronowym, osocze bogatopłytkowe. Pomagają także masaże i ćwiczenia. Jednak gdy problem jest bardziej zaawansowany warto sięgnąć po zabiegi, jakie oferuje medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nieinwazyjne procedury. Pozwalają one pozbyć się nadmiaru skóry na powiekach bez użycia skalpela i nie pozastawiają blizn. W tym celu używa się lasera frakcyjnego eCO2 a w bardziej wymagających przypadkach liftingu plazmowego urządzeniem PLEXR.
W przypadkach, gdy nadmiar skóry jest bardziej nasilony, wówczas odpowiednim wyborem będzie zabieg chirurgiczny – blefaroplastyka, czyli plastyka powiek. Podczas tego zabiegu chirurg plastyk lub okulista wycina nadmiar skóry i zakłada szwy tak, by układały się one w naturalnych zgięciach. W ten sposób powstałe blizny są praktycznie niewidoczne.