Jak sobie radzić z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem?

Jak sobie radzić z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem?

Nadmierne owłosienie to uciążliwy i krępujący problem dla wielu kobiet. Na szczęście współczesne zdobycze techniki pozwalają na szybkie i skuteczne pozbycie się zbędnego owłosienia. Niekiedy jednak sama depilacja nie wystarczy. W niektórych przypadkach nadmierne owłosienie może być wyrazem zaburzeń hormonalnych. Co zrobić w takim przypadku?

Hirsutyzm – co to takiego?

W przypadku występowania nadmiernej ilości dojrzałych włosów u kobiet na obszarach typowo męskich można mówić o hirsutyzmie. Do wspomnianych miejsc zalicza się górną część brzucha, podbrzusze, ramiona, klatkę piersiową, brodę, górną wargę (tzw. wąsik), plecy i uda. Obfite, nieprawidłowe owłosienie męskiego typu może oznaczać nadmiar chormonów męskich w organizmie czyli hiperandrogenizm.

Hirsutyzm należy odróżnić od hipertrychozy, czyli wzmożonego owłosienia ciała, które nie dotyczy wyłącznie obszarów typowo męskich (czyli androgenowrażliwych). Dolegliwość ta może być wywołana lekami, niektórymi chorobami, może być warunkowane genetycznie albo mieć nieznaną etiologię. W przypadku zaburzeń hormonalnych związanych z nadmiarem androgenów, wskazana jest konsultacja endokrynologiczna.

Hirsutyzm a depilacja laserowa – dlaczego warto?

Dla wielu kobiet nadmierne owłosienie jest problemem estetycznym. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

Najbardziej skutecznym sposobem usuwania włosów to depilacja laserowa, którą bezpiecznie wykona lekarz dermatolog w naszym gabinecie. Metoda ta cechuje się wysoką efektywnością – wykonana seria zabiegów w przeciągu kilku miesięcy pozwala trwale pozbyć się włosów. Ilość zabiegów zależy od umiejscowienia owłosienia. Najczęściej wymagane jest od 4 do 8 zabiegów w odstępach co 6 do 8 tygodni.

Laser diodowy do depilacji w Szczecinie niemieckiej firmy Quantel Derma, model LEDA EPI 808nm jest wyposażony w skaner, który skraca czas epilacji nawet o 50%. Dodatkowy regulowany zimny nawiew z chłodziarki Zimmer Cryo sprawia, że zabieg jest mniej bolesny i bardziej komfortowy.